Az egyesület céljai
Egyesületünk nagyon fontosnak tartja, hogy már a kisiskolás gyerekek hazafias nevelésben részesüljenek, megismerjék Temesvár és a Temesköz történetét és dicső múltját, ahol Ajtony vezér, Csanád vezér, Szent Gellért, Szent László, Károly Róbert, Hunyadi János, Kinizsi Pál, Losonczy István, Bem József, Vécsey Károly, Klapka György, a temesvári császári és királyi 61. gyalogezred élt és tevékenykedett.
Szeretnénk, hogy gyerekeink előtt ezen személységek példaképpé váljanak, hogy az őseink harci kultúrájának és a magyar nemzet hadtörténetének megismerésével, nemzeti identitástudatuk megerősödjék.
A kisiskolás gyerekek játékos foglalkoztatók, népi játékok, néptánc, reflex- és ügyességi gyakorlatok keretein belül közösségben megismerhetik és elsajátíthatják őseink hagyatékát és a magyar hagyományos harcművészetet, a barantát.
A foglalkozásokat jelenleg a Bartók Béla Elméleti Líceum tornatermében és sportpályájáján tartjuk Benedek Márk foglalkozásvezető irányításával.
A Bethlen Gábor Alapítvány kuratóriumának köszönhetően alkalmanként a foglalkozásokat egy kazah jurtában valósítjuk meg. A foglakozásokon a gyerekek megismerkednek a történelmi magyar íj, kelevéz, szablya, fokos, karikás ostor használatával, illetve a rovásírással. A középiskolások és a felnőttek megalakulásunk óta számos településen és rendezvényen léptek fel, látványos bemutatót és foglalkoztatót valósítottak meg a következő településeken: Temesvár, Arad, Nagyvárad, Nagybánya, Ótelek, Újmosnica, Végvár, Resicabánya, Medgyes, Zenta, Törökbecse, Bácsmadaras.
Szeretnénk Temesvár gazdag történelmi múltját megismertetni a város lakosságával, elsősorban névadónk, Losonczy István temesvári várkapitány és várvédői hősies helytállásának akarunk méltó emléket állítani.
A jelenlegi Unirii téren, a valamikori megyeháza falán szeretnénk egy többnyelvű ismertető táblát elhelyezni, melyen feltüntetnénk a tér korábbi elnevézéseit is: Dom Platz és Losonczy tér.
A Hunyadi várkastély parkjában egy egész alakos Losonczy István szobrot szeretnénk emelni bronzból, amely a várkapitány és a várvédők hősies helytállását jelképezné Temesvár védelméért.
A történelmi katonai hagyományőrző tevékénységünk jelenleg a honfoglalás korára és a török korra terjed ki. Igyekszünk arra, hogy viseleteink, felszereléseink és fegyvereink korhűek legyenek.
A temesvári császári és királyi 61. gyalogezred, melynek épülete, a Ferenc József laktanya a jelenlegi Mărăsti téren nagyon rossz állapotban van, hősiesen helytállt a Doberdó-fennsík védelmében az isonzói csaták során.
San Martino del Carso település határában egy dolinában található a temesvári császári és királyi 61. gyalogezred főparacsnokságának maradványa, illetve egy emlékkő, melyet a temesváriak emeltek az elesett társaik emlékére 1916 augusztusában. Egyesületünk a Szegedi Meritum és a San Martino de Carsoi barlangász egyesülettel közösen fogja gondozni a temesváriak dolináját San Martino határában.
A Bartók Béla Elméleti Líceum udvarán egy emlékhelyet hozunk létre, ahol egy emléktábla és egy doberdói sírkő fog emlékeztetni a temesváriak hősies helytállására és áldozataira.
Szeretnénk a valamikori Ferenc József laktanya falára egy többnyelvű emléktáblát elhelyezni, mely ismertetné a temesvári császári és királyi 61. gyalogezred laktanyájának múltját és jelentőségét.
–Erdei Lajos, az egyesület elnöke