Az egyesület története
“A régi hősők elvérzettek,
nem maradt más mint az anyaföld,
melyen a régi város állott és megmaradt
a régi hősők emléke és dicsősége.”
– Telbisz Károly
(Temesvár polgármestere 1885-1914 között)
Egyesületünk létrehozásának gondolata 2014 decemberében fogalmazódott meg bennem, amikor megkerestem Nagy Dániel temesvári műszaki egyetemi hallgatót – aki korábban több éve a székelyudvarhelyi baranta csapatban tevékenykedett- és megkértem, tartson egy előadást a barantáról, vagyis a Hagyományos Magyar Harcművészetről a temesvári Bartók Béla Elméleti Líceumban. Az előadáson sok diák vett részt, és annyira sikeres volt, hogy több mint 20-an jelentkeztek a baranta foglalkozásokra.
Januárban elkezdődtek a foglalkozások a líceum tornatermében, Nagy Dániel irányításával. Hamarosan csatlakozott Fábián Loránd, szintén temesvári műszaki egyetemi hallgató, aki szintén a székelyudvarhelyi baranta csapatban tevékenykedett, és Danival közösen vezették a foglalkozásokat.
Kezdetben főleg íjászattal foglalkoztak, sajnos kevés ezközünk volt először, de ez hamarosan megváltozott, mivel mindenkinek sikerült beszerezni íjat, illetve vesszőt. Később vesszőfogót és vesszőfogó hálót is sikerült beszereznünk. A foglakozások gyakorlati részét elméleti foglalkozások előzték meg, és nagyon jó hangulatúak és bensőségesek voltak.
A névválasztás egyszerű volt, ugyanis Losonczy István élete és vagyona feláldozásával védte sikeresen 1551 és 1552-ben Temesvár várát. Az 1552-es ostrom alkalmával többször hősies példamutatásával öntött lelket és hitet a kilátástalan ostromban megfáradt várvédő katonáknak.
Úgy gondolom, nagyon jó döntés volt, hogy 2015 februárjában a felvidéki Rimaszombaton szervezett Balassi szablyavívó kupán részt vettünk. Örömmel vették tudomásul, hogy Temesváron baranta csapat tevékenykedik. A Rimaszombati részvétel jó alkalomnak bizonyult kapcsolatépítésre. Így ismerkedtünk meg Végh Lászlóval, Szilaj Istvánnal, Litkei Mátéval és Vukics Ferenccel. Ekkor megkértük Végh Lászlót, hogy segítse felkészülésünket, mint az akkori Bácska Baranta vezetője.
A 2015- ös Bánsági Magyar Napokra meghívtuk az Egri Vitézlő Oskolát, ők a Bartók Béla Líceum tornatermében nagysikerű élő történelemórát tartottak. Szikra István tanár úr ismertette a XVI. század történelmi és politikai viszonyait, társai viselet- és fegyverbemutatót tartottak. Így a diákok megismekedtek a végvári vitézek, a talpas hajdúk hétköznapjaival. Ezután temesvári Teréz Bástya udvarán tartottak nagysikerű előadást, amelyhez a korabeli zenei hangulatot a temesvári Peregrini régizene együttes biztosította. A temesvári Bartók Béla Líceum diákjai Szilágyi Boróka zenetanárnő irányításával előadták Tinódi Lantos Sebestyén Az vég Temesvárban, Losonczy István haláláról, illetve Egri históriának summája című szerzeményét. Károly Róbert királyunk temesvári mellszobrának avatásakor baranta csapatunk, az Egri Vitézlő Oskola és Szent György Lovagrend díszőrséget állt.
Az Újbesenyő határában, 1905. szeptember 24-én felavatott honvédemlékkő megmentésén és felújításán munkálkodunk több éve. Sajnos mára az emlékkő nagyon rossz állapotban van, sürgős beavatkozásra van szükség. Az emlékkő az 1849. augusztus 9-én e helyen elesett 54 honvédnak állít méltó emléket. A tömegsírt a helybeli magyar érzelmű sváb lakosok korábban egy fakereszttel jelölték meg, majd közadakozásból emlékkövet emeltek, melyett nagyszabású ünnepség keretében avattak fel.
Kezdetben kerékpártúrát szerveztünk nemzeti ünnepünk alkalmából, melyen a Bánsági Kárpát Egyesület tagjai, a Bartók Béla Elméleti Líceum diákjai és egyesületünk tagjai vettek részt. Az emlékkő előtt megemlékezést tartottunk, korabeli katonadalokat énekeltünk közösen. Megkerestük Újbesenyő község polgármesterét és megkértük, támogassa az Honvédemlékkő megmentését és felújítását. A polgármester támogatásáról biztosított, és kifejezte szándékát, hogy helyi érdekű műemléknek nyilváníttassa az emlékkövet. A Szegedi III. Honvédzászlóalj Hagyományőrző Egyesület tagjai, dr. Vass László vezetésével a helyszínen, egyesületünk tagjaival közösen felmértük az emlékkő állapotát, fénykép- és filmfelvételeket készítettünk. A helyi, jelenleg román tannyelvű iskolában a szegedi hagyományőrzők élő történelemóra keretében ismertették az 1849. augusztus 9-én lezajlott csata történéseit, bemutatták a kor katonai viseletét és fegyvereit.
A I. Temesvári Magyar Napokon, mely 2016. szeptember 29-30-án került megrendezésre, megszerveztük Az vég Temesvárban –Múltidézés a Hunyadi várkastély parkjában című rendezvénysorozatot. Két kort idéztünk meg: a Honfoglalás korát, az 1849-es szabadságharcot (pontosabban Temesvár 1849-es ostromát) és a temesvári csatát. Vendégeink voltak a Szegedi III. Honvédzászlóalj Hagyományőrző Egyesülete és a Déli Tüzek Őrzői. Jurta sátor és 1848-49-es katonai tábor állításával, rovásírás, íjászat, hajítófegyver, karikás ostor, fokos, szablya használatával, korabeli viselet- és fegyverbemutatóval idéztük meg a letűnt korokat, nagy sikerrel, népes közönség előtt.
2016. február közepén Temesváron szerveztük meg a IX. Balassi Szablyavívó Kupát, melyen több mint 100 versenyző vett részt Délvidékről, Erdélyből, Felvidékről és Magyarországról.
A II. Temesvári Magyar Napokon szintén mi szerveztük meg Az vég Temesvárban – Múltidézés a Hunyadi várkastély parkjában című rendezvénysorozatot. Ezúttal szintén a honfoglalás korát idéztük meg, illetve a török kort, pontosabban Temesvár 1551- es ostromát és Losonczy István várkapitány és várvédői sikeres helytállását. Vendégeink voltak a Déli Tüzek Őrzői, az Egri Vitézlő Oskola, Tata várának Seymenjei, Gyulaffy Bandérium Gyulakeszi, Hollóének Hungarica. Látványos felvonulásokkal, díszsortűzzel, baranta bemutatóval és ostromjátékkal idéztük meg a korokat. Szórólapot is készíttetünk, valamint ismertető táblát állítottunk magyar és román nyelven, melyben tájékoztattuk a temesváriakat a város 1551-es ostromáról és a védők hősies helytállásáról.
Az Egri Vár napján, Egerben részt vettünk a helyi ünnepségeken, melynek keretein belül Berecz Mátyás, az Egri Vármúzeum igazgatója átadta az Egri Dobó István vármúzeum adományát, azt a nemzeti lobogót, mely korábban az egri vár fokán állott.
2017. december 21-én bekapcsolódtunk a Fénylánc Magyarországért mozgalomba, Temesváron is tüzet gyújtottunk, közös dobolással, énekekkel ünnepeltük a téli napfordulót.
A 2018 februárjában Kárpátalján szervezett Balassi Szablyavívó Kupán serdülő kategoriában aranyérmet, felnőtt kategóriában bronzérmet szereztünk.
2018. március 14-én méltó megemlékezést tartottunk Újbesenyőn, a Honvédemlékkőnél. Szép és tartalmas ünnepséget szerveztünk, melynek résztvevői: Szilvágyi Zsolt római katolikus plébános, Gazda István református lelkipásztor, a Butykos néptáncegyüttes, a Temesvári Csiky Gergely Színház, a Szegedi III. Honvédzászlóalj, a temesvári Losonczy István hagyományőrzői és a Bartók Béla Elméleti Líceum diákjai.
A Bartók Béla Elméleti Líceumba a szegedi Meritum Egyesület, illetve Szanka József gyűjteményvezető Az 1848-49-es forradalom és szabadságharc emlékezete című kiállítást hozta el, ennek megszervezésében mi is részt vettünk.
2018 tavaszán és nyarán egy igen fárasztó, de emlékezetes és tartalmas jurta körutat valósítottunk meg. Ennek helyszínei: Ótelek, Végvár, Resicabánya, Medgyes, Zenta, Törökbecse, Nagyvárad, Bugacpuszta. Jurtaállítást, látványos bemutatókat, foglalkoztatókat mutatkoztunk be. Resicabányán bensőséges, családias hangulatú rendezvény volt, köszönjük vendéglátóinknak, elsősorban Megyasszai Attila református lelkésznek a támogatását. Medgyesen a Vándorcsizma néptáncfesztiválon tartottunk betmutatót és foglalkoztatót. Zentán a Mosolytenger gyermekfesztiválon tartottunk foglalkoztatókat. A Törökbecse határában található Aracsi pusztatemplomnál a helyiek kérésére hagyományőrző napot szerveztünk, melynek keretein belül megidéztük a honfoglalás korát, illetve a török kort. Látványos baranta bemutatót tartottunk a Déli Tüzek Őrzőivel közösen, ezt megelőzően pedig egy török portyával és hajdúk rajtaütésével idéztük meg Becse várának elestét. Az aracsi rendezvény résztevői: Déli Tüzek Őrzői, Sólyom Hagyományőrző Egyesület, Turul Egyesület Temerin, és mi, a Losonczy Isván Egyesület tagjai. A rendezvény főszervezője Link Lajos és családja volt.
Nagyváradon, a Nagyváradi Vár Napjain vettünk részt július 7-8-án. A helyi főszervező, a Deuss Vult Egyesület kérésére a török kor, pontosabban Nagyvárad 1660-as ostromát idéztük meg egy látványos ostromjátékkal, amely a vár főkapuja előtt zajlott. Az előadás résztvevői: Tata Várának Seymenjei, Egri Vitézlő Oskola, Egri Félhold Hagyományőrzői, Rácz Kristóf, Terra Ultrasilvana Brassó és a Losonczy István Egyesület.
Sárospatakon részt vettünk az Ostromhétvén, melyett a Bethlen Gábor Hagyományőrség szervezett. Az Egri Vitézlő Oskola vendégei voltunk, jó alkalom volt arra, hogy betekintést nyerhessünk abba, hogyan lehet hitelesen egy történelmi kort megeleveníteni.
Bugacpusztán a jurta faluban állítottuk fel jurtánkat, és részt vettünk a Kurultáj seregszemléin és más rendezvényein.
Egerben a XXIII. Végvári Vigasságokon vettünk részt, az Egri Vitézlő Oskola meghívásának tettünk eleget. Az Ostromjátákban több mint 200 hagyományőrző vett részt.
A III. Temesvári Magyar Napokon egyesületünk újra bemutatta Az vég Temesvárban, múltidézés a Hunyadi várkastély parkjában című ostromjátékot. A honfoglalás korának, a török kornak a megidézésén kívül a szegedi Meritum Egyesület, Szanka József gyűjteményvezető dobedói kiállítása által az I. világháború doberdói frontján érezhettük magunkat, ahol hősiesen helytálltak a temesvári császári és királyi 61-ek gyalogezred honvédei. A kiállítás keretein belül könybemutatóra került sor: Magyar ezredek a Doberdó-fennsík védelmében. A könyvet a szerzők mutatták be, és ismertették a doberdói fronton történteket.
November 2-3-án Doberdón emléktáblák kihelyezésében vettünk részt. A szegedi Meritum Egyesület meghívásának tettünk eleget, és bejártuk a doberdói front megmaradt emlékeit, temetőit. Eperfát ültettünk azon a magaslaton, ahol a temesvári 61-es gyalogezred honvédei harcoltak. Az ott elesett bajtársak emlékére kivágták, és Temesvárra hozták azt az eperfát, amely ott állott, amikor felszámolták a frontvonalat.
-Erdei Lajos, az egyesület elnöke