Nagy érdeklődés mellett látványos bemutatót tartottak a Teréz-bástya udvarán a Losonczy István Hagyományőrző és Sportegyesület tagjai, akik vendégeikkel, a Déli Tüzek Örzői baranta csapattal és a temesvári Peregrinii középkori zenét játszó együttessel együtt voltak a Banatul Múzeum által szervezett Vitézek Vára elnevezésű rendezvény főszereplői.
A teljes hétvégét betöltő rendezvény alatt az együttes zenés koreográfiáit kiegészítve a barantások különböző harci bemutatókkal szemléltették különböző korok harcmódjait. A rendezvény egyik látványossága volt a bástya udvarán felállított jurta, amelyet a temesvári és anyaországi hagyományápolók korhűen rendeztek be és készségesen mutattak be az érdeklődőknek.Szintén osztatlan sikert aratott a helyszínen, bográcsban megfőzőtt, korabeli recept alapján elkészített köleskása, és gulyás. A rendezvény külön látványosságát jelentette a középkori zenét korabeli hangszereken játszó Peregrinii zenekar kíséretében a barantások ütemes ostorpattogásával megszervezett ostoros felvonulás a Jenő herceg térig és vissza a Teréz-bástyáig.
Nagy érdeklődéssel követte a nagyszámú nézősereg az íjász bemutatókat, a korabeli szablyákkal való párviadalokat, illetve az ostors bemutatókat és a kis- és hosszúbotos párharcokat. Az érdeklődők szakszerű felügyelet mellett ki is próbálhatták a fegyvereket. Erdei Lajos, a Losonczy István HSE elnöke, egyben a hagyományápolási mozgalom egyik úttöröje térségünkban elmondta, hogy a múzeum által szervezett rendezvény kitűnő alkalomnak bizonyult úgy a XVI. századi fegyverzet és harcimódszerek megismertetésére, mint a honfoglaláskori magyarok hétköznapi életének a bemutatására és népszerűsítésére. “Egyesületünk felvállalt célja harcos elődeink tisztelete jegyében elsajátítani és népszerűsíteni a harcimódszereiket, ma az internet és az oksotelefonok világában is a fiatalok körében, ugyanakkor elődeink kiállása, vitézségük és szilárd jellemük, hazaszeretetük máig követendő példák számunkra. Meggyőződésünk szerint a becsületesség, az öntudat, a kultúránk és hagyományaink tisztelete és megbecsülése olyan értékek, amelyeket kötelesek vagyunk átadni a fiatalabb nemzedékeknek. Ezúton is megköszönjük a Banatul Nemzeti Múzeumnak a lehetőséget a bemutatkozásra, barátainknak és társainknak a Déli Tüzek Örzői baranta csapat tagjainak az értékes segítséget, a Peregrinii zenekarnak és Sergiu Galis vezetőnek az együttmunkálkodást.”
Hasonló gondolatokat fogalmazott meg Végh László, a Déli Tüzek Örzőinek vezetője. “Sokadik alkalommal jöttünk el barátaink hívására Temesvárra és például a tavalyi Temesvári Magyar Napok alatt is meggyőződhettünk, hogy ebben a soknemzetiségű nagyvárosban a magyar közösség minden lehetőt megtesz a megmaradása érdekében. Örvendünk a Losonczy István egyesülettel kialakult jó és kölcsönösen termékeny kapcsolatnak, úgy hiszem, hogy még sokáig fogunk együttműködni. Látható a temesvári csapat fejlődése, és bízunk abban, hogy belátható időn belül nagyobb méretű, összetettebb bemutatókat is szervezhetünk. Legközelebb a szeptember 22-24. között sorra kerülő idei Temesvári Magyar Napok során veszünk részt az Az vég Temesvárban címmel a Hunyadi kastély parkjában szervezett múltidéző rendezvényeken.”
A Vitézek Vára elnevezésű rendezvény keretében harci bemutatók és a korabeli fegyverek kipróbálása mellett, Adorjányi Borbála tanítónő és Nüszl Erzsébet tanárnő irányítása mellett, több kézművestevékenységet és családi programot is szerveztek, amelyek keretében természetes anyagokból különböző apró dísztárgyakat készítettek a résztvevők.
Makkai Zoltán