Rendhagyó módon és hagyományteremtési szándékkal szervezték meg 2018. március 14-én az idei megemlékezést az újbesenyői határban, egy búzatábla közepén álló emlékműnél. Az 1849. augusztus 9-i temesvári csatában elesett ötvennégy honvédnek emléket állító újbesenyői emlékmű és környékének felújítását és a köztudatba való beillesztését felvállaló Losonczy István Egyesület kezdeményezésére, több civil szervezet összefogásával került sor a megemlékezésre. Az ünnepi rendezvényen díszőrséget biztosítottak a Szegedi III. Honvédzászlóalj Hagyományőrző Egyesület képviselői, név szerint dr. Juhász János százados, Farkas Attila tizedes, Ottokán Milán és Ottokán Radován közlegények, illetve többen a Losonczy István Egyesület tagjai közül.
Az ünneplést Makkai Zsuzsanna Eszter bartókos diák alkalomhoz illő éneke nyitotta meg, majd Balázs Attila és Molnos András Csaba színművészek, hiteles, írott forrásokra alapozva elevenítették fel a temesvári csata fontosabb eseményeit. A jobb sorsra érdemes honvédemlékűnél Erdei Lajos egyesületi elnök ismertette azokat a kezdeményezéseket, amelyeket az újbesenyői önkormányzattal együttműködve tettek meg, annak érdekében, hogy belátható időn belül méltó emlékhely létesüljön a történelmi helyszínen.
Az Ige üzenetét ft. Szilvágyi Zsolt józsefvárosi plébános és nt. Gazda István, az Új Ezredév Református Központ lelkipásztora tolmácsolta, hangsúlyozva az igazi értékek időket felülíró állandóságát, az önzetlen áldozatvállalás szabadító erejét, közös értékeink megtartó erejét és ezek továbbadásának kötelezettségét. A rendezvény ünnepi hangulatának megteremtéséhez járultak hozzá Pál Zoltán, Makkai Gergő Botond, a Losonczy István Egyesület résztvevő tagjai, illetve a Butykos Néptánccsoport táncosai, akik közös énekes-táncos összeállítással adóztak az ünnepnek.
Koszorút helyezett el a Szegedi III. Honvédzászlóalj Hagyományápoló Egyesület, a Bartók Béla Elméleti Líceum, a Rákóczi Szövetség, az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács, az Erdélyi Magyar Néppárt, a Erdélyi Kárpát Egyesület, a szegedi Meritum Egyesület, A Temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház, a Losonczy István HSE képviselői, illetve számos magánszemély adózott virággal a hősök emlékének a nemzeti ünnepen.
– Makkai Zoltán